Kõigile, sest tervislikest toitumisharjumustest saavad kasu kõik inimesed. Toitumisteraapia võimaldab personaalset lähenemist ning tuge kogu protsessi vältel, et muuta oma toitumine tervislikumaks.
Eriti oluline on õige toitumine laste, rasedate, imetavate emade ja eakate puhul. Samuti on toitumise muutmine vajalik enamuse terviseprobleemide puhul.
Toitumisteraapia on protsess, milles toitumisterapeut annab täpsed juhised toitumise muutmiseks lähtuvalt Teie vajadustest ja probleemidest. Protsessi jooksul saate teadmisi ja praktilisi soovitusi menüü muutmiseks. Parimate tulemuste saavutamiseks tuleks toitumisterapeudiga kohtuda regulaarselt umbes pool aastat (vahel ka kauem).
Toitumisterapeut oskab anda soovitusi terviseprobleemide korral, et ära hoida haiguse süvenemist ja parandada krooniliste haigusseisundite korral heaolutunnet. Toitumisterapeut ei diagnoosi haigusi ega ravi.
Toitumisteraapia esmasel kohtumisel tehakse kindlaks, mis eesmärgil on vajalik toitumist muuta. Toitumisvigade paremaks väljaselgitamiseks palub toitumisterapeut Teil pidada toitumispäevikut, kuhu tuleb 7 päeva vältel kirja panna kõik, mida sööte ja joote ning kui palju.
Toitumispäeviku alusel koostab toitumisterapeut järgmiseks kohtumiseks kirjaliku menüü analüüsi, näitab sellele tuginedes ära probleemid Teie toitumises ning alustab soovituste andmist menüü parandamiseks. Koostöös Teiega pannakse kokku tegevuskava, millesse märgitakse eesmärgid ning nende saavutamiseks vajalikud tegevused. Tegevuskava vormistab toitumisterapeut Teile ka kirjalikult.
Enamasti toimuvad järgnevad kohtumised kord kuus umbes poole aasta jooksul. Kohtumistel hindab terapeut Teie arengut, annab soovitusi ning vastab küsimustele. Igal nõustamisel läbitakse eelnevalt planeeritud põhiteema ning Teie vajadustest lähtuvad lisateemad, mille kohta saate ka kirjalikud materjalid. Toitumisterapeut aitab üle saada tagasilöökidest ja takistustest ning innustab Teid oma eesmärkide nimel tegutsema.
Teenuse lõpus tehakse kokkuvõte toitumisteraapia tulemuslikkusest ja kasudest Teile ning antakse soovitused iseseisvaks jätkamiseks.
Eraldi (või teenuse osana) on võimalus lasta koostada 7-päevane personaalne menüü, mis sisaldab toitumise kirjeldust koos retseptidega. Igal päeval on 3 põhisöögikorda ning 2-3 vahepala.
Kui soovite teada, mis on Teie toitumises valesti, võite tellida toidumenüü analüüsi koos soovitustega ka ilma teenusel osalemiseta.
Kuigi toitumisteraapia on protsess, mis koosneb mitmetest kohtumistest pikema perioodi jooksul, võite osaleda ka 1-2 tundi kestvas konsultatsioonis. Selle jooksul jõuab terapeut anda vaid üldisi soovitusi, aga saate siiski üldjoontes teada, mida oma toitumises muuta ja kuidas seda teha.
Eestis on palju erinevaid toitumisspetsialiste. Selle nimetuse alla võib koondada põhimõtteliselt kõik toitumissoovitusi jagavad inimesed. Selleks, et saada kvaliteetset ja tõenduspõhist nõustamist, tasub uurida spetsialisti tausta – millise koolituse ta on saanud ja milline on pädevus.
Toitumisnõustaja aitab muuta kliendi toitumist tervislikumaks, aga ei tegele haiguspuhuste toitumissoovitustega.
Toitumisterapeudilt saab lisaks soovitusi erinevate terviseprobleemide korral: südame-veresoonkonnahaigused, diabeet, aneemiad, neerupuudulikkus, osteoporoos, allergia, podagra, reflukstõbi, ärritunud soole sündroom, tsöliaakia, bariaatriliste operatsioonide eelne ja järgne nõustamine.