Pidev ruumide tuulutamine vähendab nakkusohtu
Ruumide tuulutamine ja CO2 taseme jälgimine, kui üks ettevaatusabinõu koolides, kontorites Covid-19 nakkuse ennetamiseks
Kas CO2 mõõtmine võiks aidata?
Koolis veedavad õpilased klassiruumis mitmeid tunde koos, kus kinnises ruumis tekitab nakkusohtu haigestunud inimese välja hingatav õhk ehk aerosoolid. Saksamaa koolides soovitatakse ettevaatusabinõuna kasutusele võtta suurema turvalisuse tagamiseks klassiruumides CO2 mõõtmine.
Kuidas on CO2 seotud Coronaga ja mida suudavad mõõteseadmed?
Mida rohkem on ruumis inimesi, seda suurem on CO2 konsentratsioon. Üks inimene hingab minutis keskmiselt välja 8 liitrit õhku. See sisaldab CO2, süsinikdioksiidi. Juba ammu enne Corona ajastut avaldas Föderaalne Keskkonnaagentuur soovitused: CO2 kontsentratsioon klassiruumides ei tohiks ületada 1000 ppm. Ppm on mõõteühiku lühend “osa miljoni kohta”. Võrdluseks: väljas värskes õhus on CO2 kontsentratsioon 400 ppm.
Halb õhk klassiruumides tähendab liiga kõrget CO2 sisaldust
Kui õhk ruumis ei liigu ja on umbne, väheneb ka ruumis olijate vaimne võimekus. Kui ruumis on liiga kõrge CO2 sisaldus, mis on soovitatavast piirväärtusest kümnekordne, võib see põhjustada iiveldust, õhupuudust ja isegi teadvusekaotust.
CoV-2 nakkusoht: CO2 tase õhus võrdub aerosoolide tasemega õhus
Mõõtmisi saab pigem kasutada koroona ennetamise abivahendina. Sest kui õhus on palju väljahingatavat CO2, on õhus ka palju aerosoole. Viiruse osakesed hõljuvad siseruumide õhus ja võivad levida mitme meetri kaugusele haigestunud inimeselt tervele. Suur aerosoolide kontsentratsioon suurendab ruumis viibijate riski nakatuda.
Hooldatud filtritega, EU nõuetele vastav, ventilatsiooniagregaat toob ruumidesse ja sõidukitesse lisa värsket õhku ja vähendab nakatumisohtu.
CO2-mõõtjad mõõdavad odavamalt
Eelpool räägitust tulenevalt võiks seega mõõta õhus olevaid aerosoole ja anda alarmi, kui neid on liiga palju. Spetsiaalsed aerosoolide mõõteseadmed on teaduslikult välja töötatud, keerukad ja kallid. CO2-mõõtjad on seevastu lihtsamad ja odavamad. CO2 mõõteseadmeid on võimalik osta hinnaga 30 eurot aga ka üle 200 euro. Kollase ja punase värviga näidikutuled hoiatavad rohke CO2 sisalduse eest õhus ja seega ka kõrge aerosoolide konsentratsiooni eest. Nagu foor, mis näitab võimalikku suurenenud Corona nakkusohtu ette. Kuid siin mängivad rolli ka teised tegurid: kas tegemist on suure ruumiga, kus ruumis viibijad on hajutatud? kas tegemist on väikese ruumiga? kui palju inimesi on ruumis? Kas ruumis viibivad inimesed kannavad suu ja nina kaitset? Kas räägivad kõik või ainult vähesed?
Sellest hoolimata oleks CO2 mõõteseade orientiiriks, kui ruumi tuleks ventileerida. Ja tuulutada tuleks korralikult: avada aknad maksimaalses ulatuses, ruum oleks inimestest tühi ning nii mitmeid minuteid.
Aerosoolid ruumis: pidev tuulutamine vähendab nakkusohtu
Martin Kriegel Berliini TLÜ Hermann Rietscheli Instituudist ja tema meeskond viisid läbi erinevaid uuringuid selle kohta, kuidas aerosoolid ruumis levivad ja kuidas see mõjutab nakkusohtu. Oma järeldustes leiab ta isegi, et klassiruumi aknad peaksid kogu aeg lahti olema.
6.08.2020 Saksa SWR uudisteportaali autori Alice Thiel-Sonneni poolt avaldatud saksakeelne artikkel on leitav siit: https://www.swrfernsehen.de/marktcheck/co2-messgeraet-ampel-luftqualitaet-innenraeume-corona-100.html
Technischen Universität Berlin Hermann-Rietschel-Institut teaduslikud uuringud ja katsetulemused klassiruumides, kontorites ja kontserdisaalides, millel artikkel põhineb leiab siit: https://blogs.tu-berlin.de/hri_sars-cov-2/blog/
CO2 mõõtja kohta leiab info siit: https://www.woehler.de/shop/co2-messgeraet.html