Pikk Covid ja koroona järgne taastumine

Inimene põeb koroona läbi ja on sellest tervenenud, kuid tekivad hoopis uued sümptomid.

Pikk Covid ja selle sümptomid

Enamlevinud on jõuetus ja väsimus, püsiv köha, õhupuudus, südamepekslemine, pingetunne või valu rinnus, mis takistavad igapäevast liikumist, tegutsemist ja tööle naasmist. Raske võib olla tegeleda majapidamistöödega, kiiresti tekib väsimus. Esineda võib ka liiges- ja lihasvalu. Muutunud võib olla lõhna ja maitsemeel. Esineda võib kõhulahtisust. Avalduda võivad ka vaimse tervise probleemid nagu ärevus ja depressioon, keskendumisraskused, mäluprobleemid.

Alusta vastupidavuse suurendamisega

Väsimuse ja jõuetusega paremaks toimetulekuks jaota tegevusi väikesteks osadeks ja tee rohkem energiat nõudvaid tegevusi päeva esimeses pooles. Tee vahelduvalt füüsiliselt raskemaid ja lihtsamaid ülesandeid. Tegevuste vahel tee sagedasi puhkepause, ära jäta hingelduse tekkimisel tegevust katki.

Alusta õues liikumist kaaslasega ning suurenda järk-järgult treeningkoormust. Füüsilise vastupidavuse suurendamiseks, liiges- ja lihasvalude leevendamiseks saab aidata füsioterapeut individuaalselt saalis või basseinis kui ka grupis treenides saalis, õues kui ka basseinis, vastavalt Sinu eelistustele.

Hoolitse enda vaimse tervise eest

Päevad on erinevad – mõnel päeval on parem, mõnel halvem. Ära jää üksi, hoia suhtlust pere ja sõpradega. Oluline on igapäevane rutiin, mis aitab hoida meeleolu stabiilsena. Vaimse tervise toetamisel saab abiks olla psühholoog.

Toeta oma keha tervisliku toiduga

Covidi läbipõdemine on kehale suur koormus ning haigusest taastumine võib olla pikk ja vaevaline. Haiguse ajal võib kaduda isu, mida sageli võimendab maitse- ja lõhnatunnetuse muutumine. Vähenenud isu võidakse kompenseerida kõrge suhkru, rasva ja soolasisaldusega toitudega, mis küll näiliselt annavad energiat, aga tegelikult tühjendavad keha toitainetest ning soodustavad põletike teket.

Viirus võib põhjustada ka seedetrakti põletikku ja kudede ärritust ning selle tulemusena kõhulahtisust. Seedeprobleeme võimendavad haigusega kaasnev stress ja ärevus ning muutused menüüs. Haigusest paranemise perioodil on väga oluline taastada toitainete varud, mis aitaks organismi tervenemisele kaasa. Toitaineterikka ja põletikuvastase menüü kokkupanemisel ning kõhuvaevuste leevendamisel oskab Sind juhendada Toitumisterapeut.

Koos leiame lahendused Sinu normaalse elukvaliteedi taastamiseks- julge abi küsida.