“Ma ei tea enam, mida edasi teha”
“Mind ei tahetagi enam tööle“
“Ma pole piisav”
“Olen läbikukkunud”
“Olen teistele koormaks”
“Kas saangi enam millegagi hakkama?”
“Miks minuga nii käituti?”

Kui oled kogenud töökaotust, on võib-olla ka sinu jaoks tuttavad mõningad nendest hoiakutest. Koondamine või ootamatu töö kaotus on keeruline elumuutus, mis võib kõigutada stabiilsuse ja turvatunnet, anda löögi enesekindlusele, tekitada segadust ja otsustusraskust. Võid tunda end isoleerituna või tahta end ise isoleerida kartuses mõjuda teistele koormavana.

Kuna enamasti moodustab töö suure osa meie ärkvelolekuajast, siis sageli kujuneb amet identiteedi osaks. Ootamatult tööst ilma jäämine võib tunduda nagu oled end „ära kaotanud“. Samuti võivad kripeldama jääda väga paljud küsimused vana töökoha, kolleegide või ülemusega seoses. Kõige selle taustal kogetakse sageli lisaks ärevust või meeleolulangust ning kaob tahe või jaks üldse midagi teha.

Siinkohal on oluline meeles pidada, et töö või ametinimetus ei defineeri sind ega sinu väärtust inimesena. Samuti ei tasu unustada, et ka kõhelda ja kahelda on okei ning mõnikord juba oma hirmude või ka frustratsiooni välja rääkimine tuttavale või spetsialistidele aitab endalt pinget maha laadida ja võib-olla ka mõnda uut perspektiivi näha.

Kui oled mõelnud, et äkki on ka midagi, mida juba praegu teha saad, siis siin on ka mõned mõtted, kuidas end ise aidata:

 

Rutiini säitlitamine

Tööst ilma jäädes on järsku väga palju vaba aega, mis võib ühest küljest mõjuda vabastavalt, kuid teistpidi jälle on see väga soodne pinnas, kus kõik need enesekriitilised mõtted „mitte midagi tehes“ vohama saavad hakata. Mingitki sorti päevase struktuuri säilitamine aitab taastada ja hoida normaalsuse ja stabiilsuse tunnet ning pakub kindlustunnet, kui taustal on palju ebamäärasust. Tee seda näiteks nii:

  • Ärka iga päev samal ajal
  • Jätka või alusta füüsiliselt aktiivse tegevusega või trenniga
  • Võta kindel aeg tööotsinguteks või edasiste sammude planeerimiseks
  • Söö ja mine magama kindlatel aegadel
  • Vajadusel võta appi kalender või märkmik plaanide organiseerimiseks

Vabatahtliku töö või ajutiste projektide tegemine

Vabatahtlik töö või muud projektid võivad aidata tuua tagasi eesmärgistatuse ja sihi tunnetust ning taastada kontrollitunnet. Lisaks võid selle kaudu arendada uusi oskusi või leida uusi ja huvitavaid võimalusi ja kontakte, millele varem mõeldagi osanud ei oleks.

Jätkata suhteid lähedaste, sõprade ja tuttavatega

Isoleeritus ja üksi jäämine mõjuvad veelgi rusuvamalt seega jaga oma muresid lähedastega, sõpradega ning ka spetsialistidega.

Väikeste sammude kaupa

Võta korraga realistlikud ja väikesed eesmärgid. Veel parem, kui need on sellised, mis aitavad sul näha või kogeda kohest tagajärge. Tööotsingute puhul võib see olla näiteks:

  • oma CV korrastamine
  • töökuulutuste hulgast vähemalt 1 sobiva välja valimine
  • tööportaali oma kasutaja tegemine
  • tööandjaga ühenduse võtmine

See on normaalne erinevate tunnetega silmitsi seista. Sinu vaimne tervis on oluline ning pole midagi imelikku selles, kui vahepeal tunned, et kõik pole okei. Töö kaotus on raske väljakutse seega ole enda vastu lahke ja kannatlik. Isegi kui kohe praegu tundub, et vastuseid ja variante pole, ei tähenda, et sa neid leida ei võiks. Selguse saamsiseks ja toe leidmiseks on lisaks täiesti tavapärane rasketel eluperioodidel rääkida oma tunnetest erialaspetsialistiga, et leida uus vaatenurk, motivatsioon, enesekindlus ja parem plaan kiiremini edasi liikumiseks.

Tule, räägime lähemalt, ainult üks tund võib palju muuta!
Activitas psühholoog
Mattias Mölder

Mattias Mölder Activitas Psühholoogiteenus Parim Psühholoog Tartus

Registreeru teenusele siit