Lapse käeline ehk peenmotoorika areng algab juba imikueas kui laps püüab esemeid haarata. Käeliste oskuste arengus on kõige olulisemad lapse esimesed eluaastad. Enamus peenmotoorika oskuseid peaks laps omandama seitsmendaks-kaheksandaks eluaastaks kui on koolimineku aeg.

Käelisi oskuseid vajavad ja kasutavad lapsed kõikides igapäevastes tegevustes nagu söömisel ja joomisel, hammaste pesul, klotsidega mängimisel kui ka keerulisemates tegevustes nagu joonistamisel, kirjutamisel, meisterdamisel, jalanõudel paelte sidumisel.

Peenmotoorsete oskuste omandamine annab lastele suurema iseseisvuse igapäevastes tegevustes ning mängimisel ja toetab hakkama saamist õppetööl. Igapäevaseks eluks vajalike käeliste oskuste omandamine annab lapsele enesekindluse tegevustega hakkama saamiseks.

Lapsed, kellel on mahajäämus käelises arengus esinevad tihti ka kõne probleemid. Peenmotoorika arendamine toetab lapse kõne ja lugemisoskuse arendamist kuna kõne- ja motoorikakeskus asuvad meie aju otsmikusagaras kõrvuti.

Peenmotoorika arendamine aitab toetada ka erinevate kognitiivsete oskuste arengut nagu ruumiline taju, tähelepanu-keskendumine, mälu ja mõtlemine, mis on samuti vajalikud lapsele õppetöös osalemiseks, uute teadmiste omandamiseks ja igapäevaste tegevuste sooritamiseks.

Tegevusteraapia lastele Activitas
Tegevusterapeudi juurde satuvad tihti lapsed, kellel on järgmised peenmotoorika probleemid:

  • laps ei ole omandanud eakohaseid joonistamise, kääride kasutamise oskuseid
  • lapse pliiatsihoid on vale
  • lapse käekiri on raskesti loetav/“lohakas“
  • käsi väsib käelistel tegevustel kiiresti
  • laps ei jõua eakaaslastele õppetöös käelistes tegevustes ( nt kirjutamine, meisterdamised) järgi;
  • laps ei oska riietumisel kinniteid (trukid, nööbid, lukk, paelad) kinnitada;
  • lapsel pole huvi/püsivust käeliste tegevuste vastu.

Selleks, et laps omandaks vajalikud käelised oskused on vajalik, et areneksid erinevad peenmotoorsed tegevuseeldused nagu käte lihaste jõud/vastupidavus, käe-silma koostöö, käeline koordinatsioon, täpsus ja osavus kui ka vaimsed protsessid. Nende arengut saab toetada nii läbi mängu-ja loovtegevuste, õppetegevuste kui ka spetsiaalsete harjutuste.

Kui märkad ise lapsevanemana või suunab Sinu tähelepanu perearst, lasteaia-/kooliõpetaja, et lapse käeliste oskuste arendamine vajab tuge, siis on soovitatav võimalikult kiiresti peenmotoorika arendamisega tegeleda. Kui enda teadmistest jääb väheks ja lapse õpetajad ei oska nõu anda, siis tasub pöörduda tegevusterapeudi poole.

Tegevusterapeut hindab lapse peenmotoorika arengut, sooritab koos lapsega teraapias tegevusi ja harjutusi lähtudes lapsest ning tema huvidest, koostab vajadusel harjutuskava ja soovitab koduseid ülesandeid, et ka kodus saaks lapsevanem järjepidevalt lapse arendamisega tegeleda. Tegevusterapeut soovitab sobilikke vahendeid, mänguasju ning vajadusel abivahendeid, mis aitavad peenmotoorikat arendada.

Activitas tegevusterapeut Teele Usk

Teraapiafondi kaudu on loodud võimalus perearstidel suunata meditsiinilise näidustusega kliente kas kliinilisele logopeedile, füsioteraapiasse või kliinilisele psühholoogile.

Kui Sul või Sinu lapsel on vajadus eelpoolnimetatud teenusteks, siis räägi esmalt sellest oma perearstiga.

Võimalusel ja vajadusel väljastab perearst selleks saatekirja, kus on märgitud suunamise eesmärk, diagnoos, tehtud uuringud, teenus, mida vajad ja selle maht ning viide, et tegemist on teraapiafondi rahastusega. Ühele inimesele määrab teenuse mahu perearst, arvestades näidustust, vajadusi ja perearsti teraapiafondi vabu vahendeid.

Activitas pakub teraapiafondi rahastusega logopeedi ja füsioteraapia teenust Tartus. Logopeedi teenust viime läbi individuaalselt nii kohapeal kui kaugteenusena lastele ja täiskasvanutele. Füsioteraapia teenust pakume individuaalselt nii saalis kui ka basseinis lastele ja täiskasvanutele. Füsioteraapiat pakume lisaks kaugteenusena.

Saatekirja olemasolul piisab vaid registreerumisest: 5013410 (E-R 9.00-18.00) või info@activitas.ee või läbi meie kodulehe.

Rohkem infot teraapiafondi kaudu saadavate teenuste võimalustest ja tingimustest:https://activitas.ee/osaliselt-tasuta-teenuste-saamine/

Inimene põeb koroona läbi ja on sellest tervenenud, kuid tekivad hoopis uued sümptomid.

Pikk Covid ja selle sümptomid

Enamlevinud on jõuetus ja väsimus, püsiv köha, õhupuudus, südamepekslemine, pingetunne või valu rinnus, mis takistavad igapäevast liikumist, tegutsemist ja tööle naasmist. Raske võib olla tegeleda majapidamistöödega, kiiresti tekib väsimus. Esineda võib ka liiges- ja lihasvalu. Muutunud võib olla lõhna ja maitsemeel. Esineda võib kõhulahtisust. Avalduda võivad ka vaimse tervise probleemid nagu ärevus ja depressioon, keskendumisraskused, mäluprobleemid.

Alusta vastupidavuse suurendamisega

Väsimuse ja jõuetusega paremaks toimetulekuks jaota tegevusi väikesteks osadeks ja tee rohkem energiat nõudvaid tegevusi päeva esimeses pooles. Tee vahelduvalt füüsiliselt raskemaid ja lihtsamaid ülesandeid. Tegevuste vahel tee sagedasi puhkepause, ära jäta hingelduse tekkimisel tegevust katki.

Alusta õues liikumist kaaslasega ning suurenda järk-järgult treeningkoormust. Füüsilise vastupidavuse suurendamiseks, liiges- ja lihasvalude leevendamiseks saab aidata füsioterapeut individuaalselt saalis või basseinis kui ka grupis treenides saalis, õues kui ka basseinis, vastavalt Sinu eelistustele.

Hoolitse enda vaimse tervise eest

Päevad on erinevad – mõnel päeval on parem, mõnel halvem. Ära jää üksi, hoia suhtlust pere ja sõpradega. Oluline on igapäevane rutiin, mis aitab hoida meeleolu stabiilsena. Vaimse tervise toetamisel saab abiks olla psühholoog.

Toeta oma keha tervisliku toiduga

Covidi läbipõdemine on kehale suur koormus ning haigusest taastumine võib olla pikk ja vaevaline. Haiguse ajal võib kaduda isu, mida sageli võimendab maitse- ja lõhnatunnetuse muutumine. Vähenenud isu võidakse kompenseerida kõrge suhkru, rasva ja soolasisaldusega toitudega, mis küll näiliselt annavad energiat, aga tegelikult tühjendavad keha toitainetest ning soodustavad põletike teket.

Viirus võib põhjustada ka seedetrakti põletikku ja kudede ärritust ning selle tulemusena kõhulahtisust. Seedeprobleeme võimendavad haigusega kaasnev stress ja ärevus ning muutused menüüs. Haigusest paranemise perioodil on väga oluline taastada toitainete varud, mis aitaks organismi tervenemisele kaasa. Toitaineterikka ja põletikuvastase menüü kokkupanemisel ning kõhuvaevuste leevendamisel oskab Sind juhendada Toitumisterapeut.

Koos leiame lahendused Sinu normaalse elukvaliteedi taastamiseks- julge abi küsida.